Ads Area

Sar değeri nedir?

Sar değeri

Teknolojinin yaygınlaşmasıyla hayatımız kolaylaşırken bir yandan zararları da ortaya çıkıyor. Örneğin akıllı telefonların yaydığı radyasyon vücudumuzu kötü etkiliyor. Bu yazıda telefonda sar değeri nedir? sorusuna ve sar değeri kaç olmalı sorusuna cevap bulacaksınız.

SAR değeri bir telefonun yaydığı en yüksek radyasyon miktarıdır. Şebeke az çeken yerden ölçüm yapılarak telefonun daha fazla radyasyon yayması sağlanır ve en yüksek sar değeri bulunur. Amerikada 1.6W/kg sar değerine kadar izin verilirken Avrupada 2W/kg kadar izin verilir. Demek ki telefon alırken 1.6W/kg fazlasını tercih etmemeliyiz. W/kg demek bir kilogramlık kısmın ne kadar elektromanyetik dalga emdiğini ifade etmektir.

Telefonların yaydığı radyasyondan korunmak için konuşma esnasında telefonu kulağa dayamamak gerekir aksi halde bütün radyasyon beyine iletilecektir. Kulaklık ile konuşmak çözüm olabilir. Telefonla konuşurken kulaklık kullanmayanlarda; yüksek tansiyon, baş ağrısı, baş dönmesi, unutkanlık ve daha başka rahatsızlıklar görülecektir.