Ads Area

Distribütör garantili ne demek?

Telefon alırken garanti şartlarına da bakıyoruz, karşımıza distribütor garantili veya ithalatçı garantili seçenekleri çıkıyor. Peki bunlar ne anlama geliyor? Distribütör garantili ne demek?

Distribütör garantisi telefonu üretenin sunduğu orjinal garantidir, yetkili servise götürüp tamir ettirebilirsiniz. Örneğin samsung telefonu distribütor garantili olarak aldıysanız telefon arıza yaptığında samsung yetkili servisine ücretsiz tamir ettirebilir, orjinal parça ile değişim yaptırabilirsiniz.

İthalatçı garantisi ise bir şirketin getirdiği ve tamirini üzerine aldığı garanti türüdür. Eğer anlaşmalı teknik servisi KVK, Genpa, Telpa gibi bilindik teknik servisler ise ithalatçı garantili telefon satın alabilirsiniz.

Şimdi Distribütör ve ithalatçı garantisi farkını özetleyelim;

Distribütör garantili; üretici firma garantilidir, orjinal parça değişimi yapılır, hatalı ürünler için değişim yapılır, aynı sorun üç kere tekrar ederse yeni telefon verirler.

İthalatçı garantili; anlaşmalı teknik servis ağına göre kalitesi değişir, orjinal parça değişimi garantisi yoktur, yan sanayi parça takabilirler, hatalı ürünü değiştirmeyebilirler.

Bu ikisinden hangisini tercih etmeliyim derseniz tabi ki distribütor garantili daha iyidir. Bunlar dışında başka garanti yöntemi yoktur. Paralel ithalat denilen kaçak telefonlar da vardır ama IMEI sorunu çıkaracağı için elinizde patlar, başka telefondan IMEI numarası bulmadan kullanamazsınız. Bulsanız bile orjinal olmadığı anlaşılabilir ve kullanıma kapatılabilir. En iyisi her şeyi yasalara uygun yapmaktır.