Ads Area

Harici SSD Önerisi 2021 | Taşınabilir SSD tavsiyeleri

ssd tavsiye
Dosyalarını yedeklemeyi ve anılarını saklamayı sevenler için taşınabilir SSD tavsiyeleri, harici disk önerileri sunduğumuz yazıya hoşgeldiniz. Veri depolamak için kullandığımız ve dosyaları yükleyip silebildiğimiz depolama aygıtları elektronik cihazların en önemli parçalarından birisi. Bilgisayarların işletim sisteminin yüklü olduğu ve programların yüklü olduğu yer HDD ve SSD'lerdir. Bunlar sadece bilgisayarda değil harici olarak da kullanılabiliyor, kablo ile bilgisayara yada televizyona bağlanabiliyor. Bilgisayara bağlayınca her türlü dosyayı atabilirsiniz, televizyona bağlayınca video ve fotoğrafları görüntüleyebilirsiniz.

Taşınabilir depolama aygıtları HDD ve USB bellek olarak 20 sene öncesine kadar hayatımıza girdi. Daha da öncesinde metin belgelerini kopyalayacak kadar küçük kapasiteli disketler kullanılıyordu. Daha sonra çeşitli dosyaları koplayama imkanı sağlayan daha yüksek kapasiteli CD'ler ortaya çıktı. Bu CD'lerin içerisine müzik, video, fotoğraf, program setupları atmak mümkündü ama silip yenisini yükleme imkanı yoktu. Üst üste yığarak ve içerisinde ne olduğunu üzerine kalemle yazarak saklıyorduk. Daha sonra ise taşınabilir Hard disk ve USB bellek yaygınlaştı. Bu taşınabilir depolama aygıtlarına istediğimiz kadar dosya yükleyip silebiliyorduk. Defalarca kullanıma uygun olması sebebiyle ve çok daha yüksek kapasiteli olması sebebiyle hızla yaygınlaştı. Günümüzde ise harici HDD'nin yerini harici SSD almaya başladı.

Taşınabilir disk önerileri

1) Harici SSD Önerisi
2) Harici HDD Önerisi


HDD ve SDD farkı!

hdd ve ssd
HDD ve SSD arasındaki fark iç dizaynda kullanılan teknolojiyle ilgilidir. HDD (Hard Disk Drive / Sabit disk sürücüsü) ve SSD (Solid State Drive / katı hal sürücüsü) içerisinde veri kaydetmek için farklı materyaller kullanır. HDD içerisinde demir disk bulunur, veriler bu diske yazılır. Tıpkı eskiden müzik dinlemek için kullanılan plaklar gibi hard diskler de içerisindeki demir plağı okuyarak işlem yapar.

SSD içerisinde demir disk değil hafıza kartı vardır. Yapı olarak Ram'a benzer, yüksek okuma ve yazma hızına sahiptir. Lakin fiyat olarak daha yüksektir. Bu yüzden kişisel verileri depolamak için HDD kullanılıyorken, iş için kullanılan cihazlarda SSD tercih ediliyor. Yani laptop bilgisayar alırken 256 GB yada 512 GB SSD artık olmazsa olmaz. SSD kısmına işletim sistemi ve programlar yükleniyor, HDD kısmı ise medya depolamak için kullanılıyor. Sadece bilgisayarın dahili hafızası olarak değil, harici disk olarak da SSD daha avantajlı.

Harici SSD avantajları nelerdir?

Harici SSD avantajı; hızlı olması, sessiz çalışması, düşmelere karşı dayanıklı olması, az enerji tüketmesidir. Fiziksel boyut olarak da küçülen SSD diskleri cebinizde taşıyabilirsiniz. Bir kredi kartı boyutuna kadar küçülen bu taşınabilir SSD diskler, büyük boyutlu dosyaları bilgisayara kısa sürede aktarma imkanı sunuyor. Veri kopyalarken beklemeyi sevmiyorsanız harici SSD diskler tam size göre. Hayatı hızlı yaşayanlar, dosyalarını yedekleyip önlem alanlar, bilgisayarda yeteri kadar depolama alanı olmayanlar için taşınabilir SSD diskler yüksek okuma ve yazma hızıyla hayat kurtarıyor.

Okuma hızı ve yazma hızı nedir?

Harddisk okuma ve yazma hızı veri işleme hızıdır. Bir diskin içine dosya attığınızda veri yazmış olur. Diskin içinden bilgisayara dosya kopyalayınca veya dosyayı açınca ise veri okumuş olur. MB/s ile ifade edilen okuma ve yazma hızları saniyede kaç megabyt okuyup kaç megabyt yazdığını ifade eder. 1024 kilobyt 1 megabyt, 1024 megabyt 1 gigabyt ediyor. Büyük dosyaları diskin içine hızlıca kopyalamak için yazma hızının yüksek olması gerekiyor. Örneğin 500 MB/s yazma hızı olan bir cihaz saniyeler içinde büyük dosyaları aktarabilir. Sabırsız yada zamanı kısıtlı olanlar için yazma hızının yüksek olması gerekir. Bu yüzden HDD yerine SDD yaygınlaşmaktadır.

Harici Disk Fiyatları

Taşınabilir SSD disklerde kullanılan teknoloji daha verimli olduğu için fiyatı da HDD'ye göre iki üç kat fazla olabiliyor. Ne kadar ekmek o kadar köfte misali performans arttıkça fiyat da artıyor. Eğer sizin için bütçe ön planda ise HDD hard disk tercih edebilirsiniz. HDD diskler daha yüksek kapasiteyi daha uygun fiyata sunmaktadır. Mesela 500 GB SSD fiyatına 2 TB HDD alabilirsiniz. Eğer "parası neyse veririm kardeşim, benim için hız ve dayanıklılık önemli, bir kere alıyoruz sonuçta" diyorsanız tabi ki SSD alınmalı. Şimdi "hangi harici disk iyidir" diyenler için özenle hazırladığımız taşınabilir disk önerilerine geçelim.1) Harici SSD Önerisi

#Samsung 500GB SSD

samsung 500gb ssd
En iyi ssd önerisi olarak samsung markasıyla başlıyoruz. Samsung T7 SSD, 58 gr ağırlığında ve kredi kartı boyutunda. Kutudan iki kablo çıkıyor, birinci kablonun iki ucu da yeni cihazlarla uyumlu olan type-c 3.1 usb girişi. Diğer kablonun bir ucu type-c diğer ucu geleneksel type-a girişi. Hız olarak baktığımızda 1028 MB/s okuma hızı, 760 MB/s yazma hızına sahip. Çok hızlı olmasının yanısıra artı özellik olarak parmak izi sensörü eklenmiş.

T7 SSD üzerinde konumlandırılmış parmak izi sensörüne tıpkı telefondaki gibi parmağımızı tanıtıyoruz. Böylece bilgisayara bağlandığında içindeki dosyalar siz dokununcaya kadar görünmüyor. Ayrıca elinizden yere düşürmelere karşı dayanıklı. Eksi özellik olarak suya dayanıksız olduğunu söyleyebiliriz, yakında su varsa dikkatli kullanmakta fayda var. T7 SSD’yi bilgisayarınıza tanıtmak için içerisindeki setup dosyasını kurmalısınız. Windows ve Mac için ayrı setup dosyaları mevcut. Eğer işletim sisteminizle uyumlu değilse samsung websitesinden kurulum dosyası indirebilirsiniz.

#Sandisk 500GB SSD

sandisk ssd
Sandisk extreme 500 GB harici SSD; 38 gram ağırlığında, 3.5 cm yüksekliğinde yani pantolonun çakmak cebine bile sığıyor. IP55 standartında toza ve suya dayanıklı. Üzerine su dökülse yada su dolu bardağın içine düşse bozulmaz. İçinde mekanik disk olmadığı için 2 metreden sert zemine düşmelere karşı da dayanıklı. Bağlantı olarak Type-c 3.1 girişi mevcut yani veriyolu geniş. Kutudan iki ucu da Type-c olan bir kablo çıkıyor, eski cihazlar için bir tane de Type-a girişine çeviren adaptör çıkıyor.

CrystalDiskMark testine göre 427 MB/s okuma hızı, 378 MB/s yazma hızı mevcuttur. Saniyede 37000 iops işlem yapabiliyor. 1 GB büyüklüğündeki dosyayı bilgisayardan diske atarsanız transfer işlemi sadece 4 saniye sürüyor. Diskten bilgisayara kopyalarken de bu hızlarda. Yani 3 GB boyutundaki bir filmi 12 saniyede kopyalayabiliyorsunuz. 14 GB boyutundaki dosyayı 1.15 dk kopyalayabiliyorsunuz. Normal bir HDD hard diskten 4 kat daha hızlı.

#WD 500GB SSD

500 gb harici ssd
Western Digital markalı 500 GB SSD modeli olan WD My Passport Go, 55 gr ağırlığında. Kablosu üzerine monte edilmiş, kablosunun bir ucu cihaza bağlı diğer ucu typeA 3.0 USB girişi mevcut. Dahili kablonun avantajı kablo aramaya gerek yok, arkasındaki yuvasından çıkarıp kullanılıyor. Dezavantajı ise bağlantı kısmı eskiyince usb girişi gibi kolayca çıkarılmıyor, yenisiyle değiştirmek için tamir edilmesi gerekiyor. Okuma hızı 309 MB/s, yazma hızı 112 MB/s olan wd 500 GB harici ssd ile 1 GB dosyayı bilgisayardan diske 8 saniyede atabilirsiniz. Elinizden düşürmelere karşı dayanıklı, suya dayanıklı değil. En uygun fiyatlı ssd arayanların tercihi.

#Samsung 1TB SSD

samsung 1 tb ssd
Samsung T5 SSD; Aliminyum gövdeli, 51 gr ağırlığında, 74 mm uzunluğunda 57 mm genişliğinde, 10 mm kalınlığında. Kutudan iki kablo çıkıyor, birinin iki ucu da tipc, diğerinin bir ucu tipc diğer ucu tipA. USB 3.1 tipc girişi mevcut. USB 2.0 portunda 50 MB/s ile sınırlanıyor. USB 3.0 portuna takılınca bağlantı hızı 450 MB/s ile sınırlanıyor. USB 3.1 portunda kendi hızına ulaşabiliyor.

CrystalDiskMark testine göre 545 MB/s okuma hızı, 510 MB/s yazma hızına sahip. 7GB büyüklüğündeki dosya 20 saniyede aktarılıyor. Düşmelere karşı dayanıklı olan T5 SSD disk, aes 256 bit donanımsal şifreleme sistemiyle güvenlik sunuyor. Unutmaya karşı şifrenizi ajandanıza not almakta fayda var.

#Sandisk 1 TB SSD

sandisk ssd
Sandisk extreme 1 TB SSD; 96 mm yüksekliğinde, 50 mm genişliğinde, 8 mm kalınlığında, 79 gr ağırlığında. USB 3.1 girişli, Tip-c kablosu ve tip-a adaptör kutudan çıkıyor. Suya ve düşmeye karşı dayanıklı. BlackMagic testine göre 521 MB/s okuma, 471 MB/s yazma hızı bulunuyor.

2) Harici HDD Önerisi

#Seagate 1 TB HDD

1 tb hdd
Seagate Expansion 1TB HDD (STEA1000400); 170 gr ağırlığında, 117 mm uzunluk, 80 mm genişlik, 14 mm kalınlık. Yüzeyi piramit desenli, sağ alt köşede marka logosu bulunuyor. 45 cm uzunluğundaki kablosu usb 3.0 type-a girişli. Seagate HDD diskin dönüş hızı 5400 rpm, içerisindeki demir plak dakikada beşbin dörtyüz kez dönüyor. Bu hızdaki bir HDD bilgisayarda kullanılsa açılış hızı 1.55 dk sürer.

CrystalDiskMark testine göre Okuma hızı 134 MB/s, yazma hızı 125 MB/s. 10 GB dosyayı 9 dakikada kopyalar. Saniyede 142 megabayt kopyalıyor. Windows işletim sisteminde tak kullan çalışıyor, driver yüklemeye gerek yok. Taşınabilir HDD olarak standart özelliklere sahip, içerisinde mekanik disk olduğu için düşmelere karşı dayanıklı değil. Elinizden halıya düşse sorun olmayabilir ancak betona düşerse kırılabilir. Pekçok kişinin evinde olan bir ürün.

#WD Elements HDD 2TB

2 tb hdd
Western digital ürünü olan WD Elements HDD (WDBU6Y0020BBK), 2 TB disk kapasitesiyle geniş depolama alanı sunuyor. 111 mm uzunluğunda, 82 mm genişliğinde, 21 mm kalınlığında. 130 gr ağırlığında. Arka kısımda dört adet silikon ayak bulunuyor. Sol üst köşede logo bulunuyor. USB 3.0 kablosu 45 cm uzunluğunda. 5400 rpm dönüş hızına sahip diskin CrystalDsikMark testine göre okuma hızı 140 MB/s, yazma hızı 130 MB/s. 18GB dosyayı 2.30 dk diske kopyalıyor.

#WD My Passport HDD 4TB

4tb hdd
4TB kapasiteli Weastern Digital taşınabilir HDD; 11 cm yüksekliğinde, 8 cm genişliğinde, 2 cm kalınlığında. Sert plastik kaplamalı, USB 3.1 type-a kablosu mevcut. Okuma hızı 120 MB/s, yazma hızı da 120 MB/s.

Taşınabilir disk tavsiyeleri yazımızın sonuna geldik. Burada önerilen modeller çok satan ve kullanıcı memnuniyeti sağlayan ürünler arasından seçilmiş kaliteli ürünlerdir. Harici SSD ve HDD tercihiniz için sizi tebrik eder ve güle güle kullanmanızı dileriz.

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Yorumlar konuyla ilgili olmalıdır, deneyim ve yapıcı eleştiri içerebilir.

Cihazo tavsiye bloğu

Cihazo tavsiye bloğu

Benzer yayınlar