Ads Area

En iyi 4K televizyon tavsiyeleri 2021

Hangi televizyonu almalıyım diyenlere 4K televizyon önerisi sunduğumuz yazıya hoşgeldiniz. Bu sayfada LED panele sahip 4K tv modellerini inceliyoruz.

4k tv tavsiye


4K Tv Tavsiye 2021

+43 inç 109 ekran (Oturma Odası)
+50 inç 127 ekran (Oturma Odası)
+55 inç 139 ekran (Salon)
+65 inç 165 ekran (Salon)


Televizyonlar evde dizi film keyfi için yada gündemi takip etmek için karşısına geçip çay kahve içtiğimiz eğlence araçlarından birisi. Tüplü televizyonlardan ince ekran televizyonlara geçişin yaşandığı, görüntü kalitesinin sürekli arttığı günümüzde neredeyse her evde küçük yada büyük, eski yada yeni birkaç tane televizyon bulunuyor. FHD çözünürlükten UHD çözünürlüğe geçmek istiyorsanız bu yazımız size göre.

4K TV Nedir?

4K tv tavsiye
4K TV diğer adıyla UHD TV (Ultra High Definition), ultra yüksek çözünürlüklü televizyon demektir. 4K TV çözünürlüğü 3840 x 2160 = 8.294.400 piksel barındırır. Birbirine çok yakın ve çok sayıdaki noktalara piksel denmektedir. Tıpkı hücrelerin bedenimizi oluşturması gibi piksellerde görüntüyü oluşturur. Piksel sayısı arttıkça görüntü netliği ve ayrıntısı da artar. 4K televizyon modelleri FHD (1920 x 1080) çözünürlüğe göre 4 kat daha fazla piksel içerir. Aynı inç boyutunda olsa bile 4K televizyonlarda ekrana daha fazla piksel sığdırıldığı için çok daha detaylı görüntü sunar. Bu yüzden almışken 4K tv modellerinden almak gerekir.

Piksel kalitesini anlamak için eski atari oyunlarını düşünelim, oyunda nesneler kare kare görünürdü, zamanla bu kareler küçülerek gerçeğe yakın oyunlar çıktı. Aynı şekilde çektiğiniz bir fotoğrafı yaklaştırınca da kare kare pikseller görünür. İşte bu piksellerin toplam sayısına çözünürlük deniyor. 8.294.400 (sekiz milyon, iki yüz doksan dört bin, dört yüz) pikselden oluşan çözünürlüğe sahip televizyonlara da 4K UHD TV deniyor.

4K tv modelelleri geleceğe yatırım yapmak olarak düşünülebilir. TV kanalları henüz HD yayın yapmaktadır lakin ileride 4K yayına geçeceklerdir. Bu yüzden bütçeniz yetiyorsa 4K tv modellerini tercih eebilirsiniz. Ayrıca başka mecralardan yüksek çözünürlüklü video izlemek de mümkün olacaktır. UHD yayınları yüksek kalitede izlemek için televizyonun 4K olması gerekir.

4k tv fiyatları da FHD tv fiyatlarına göre daha pahalıdır çünkü pikseller çoğalmıştır ve HDR gibi artı özellikler vardır. 4K televizyon fiyatları boyutuna göre değişmektedir. Küçük ekranlar elbette daha uygun fiyatlı olacaktır ancak farklı markaların farklı fiyat politikaları olabilir. Bu yüzden 4K tv almak istiyorum diyorsanız tek markaya bağlı kalmadan diğer ürünlere de şans vermelisiniz. Listemizde en çok tercih edilen 4k tv markalarına yer veriyoruz.

4k tv alırken nelere dikkat edilmeli?

televizyon boyutu
Film izlemek, uydu yayınlarını izlemek, oyun bilgisayarına monitor yapmak, ofis duvarına asmak için kullanılan televizyonlardan ihtiyacınıza göre seçim yapmalısınız. Tv alırken dikkat edilmesi gereken önemli maddeler şunlardır;

1) Boyut: Televizyon boyutu odanın büyüklüğüne göre seçilmelidir. Hem odanın şıklığı için hem izleme kalitesi için tv alırken ilk bakmanız gereken şey tv boyutudur. 1 inç = 2.54 cm demektir. Ekran boyutu köşeden köşeye çaprazlama ölçülür ve kaç ekran olduğu bulunur.

Mutfak için 32 inç - 39 inç arası, Oturma odası için 43 inç - 49 inç arası, salon için 50 inç - 65 inç arası uygundur. Oturma odası ortalama 300 cm x 400 cm (12 metre kare) büyüklüğündedir. Salonlar ortalama 700 cm x 400 cm (28 metre kare) boyutundadır. Odanızın ölçülerini bularak hangi ekran büyüklüğünün size uygun olduğunu tahmin edebilirsiniz.

2) Çözünürlük: Televizyon çözünürlüğü günümüz standartlarında FHD (1920 x 1080) iken yeni standart 4K Ultra HD (3840 x 2160) olacaktır. 4K televizyon almak hem geleceğe yatırım yapmaktır hem de daha detaylı görüntü keyfi sunar. Henüz bütün kanallar UHD yayın yapmasa da birkaç sene içinde kanal logolarının yanında 4K ibaresini görebileceğiz. 4K yayın yapan ilk yerli kanal olarak TRT 4K örnek verilebilir. Bu yüzden almışken 4K tv almak lazım.

3) Panel: TV paneli ekran aydınlatma teknolojisinde fark yaratır. LCD (florasan aydınlatmalı) ve LED (led ampul aydınlatmalı) paneller günümüzün standartı olmuştur. Yine arkadan aydınlatmalı olan Qled ise samsung tarafından geliştirilen ve daha fazla parlaklık sunan teknolojidir.

Arkadan aydınlatmalı olmayan ve kendi pikselini aydınlatan, LG markasının geliştirdiği OLED panel ise daha keskin görüntüler sunmakla birlikte fazla parlaklığa sahip değildir. Ayrıca piksel yanması denilen bölgesel renk kaybı da yaşanabilir. Bu piksel yanması aynı renkteki görüntünün ekranda fazla beklemesiyle oluşur. Örneğin kanal logosunun hep aynı yerde hep aynı renkte olması piksel yanmasına sebep olabilir. Oled paneller kullanım ömrü ve kullanıcı memnuniyeti açısından geride kalmıştır lakin bu sorunun ileriki yıllarda çözüleceğini umud ediyoruz. Kullanım ömrünün az olması, fiyat olarak da daha pahalı olması sebebiyle Oled panelleri 4K tv önerisi listemize eklemedik.

4) HDR: Karanlık, aydınlık, dengeli olmak üzere üç farklı skaladaki görüntünün üst üste bindirilip ideal ortalamasının alınmasıyla elde edilen düzgün pozlanmış görüntüye HDR deniyor. Fotoğraf çekerken karşılaştığımız HDR teknolojisi televizyonlarda kullanılınca renk uyumunda fark yaratıyor.

5) Yenileme hızı: Hareketli nesnelerin arkasında hayalet görüntü bırakmaması için ekranın saniyede pekçok kez yenilenmesi gerekir. Bu yenilenme Hz (hertz) değeriyle ifade edilir ve 60 hz, 120 hz, 144 hz, 165 hz gibi hızlarda yükselebilir. Düşük Hz ekranlarda bir futbol topunun arkasında yıldız kayması gibi iz kalır, bilgisayar monitoru olarak kullansanız araba yarışı oyununda hızlanınca araba görünmez olur. Bu yüzden tv alırken 60hz ve üzeri tercih edilmelidir.

6) Smart tv: Akıllı tv anlamına gelen smart tvler, uygulama yüklenen ve internette gezilen televizyonlardır. Genelde youtube, netflix gibi video uygulamaları yüklü halde gelir. Bilgisayarı yada telefonu bağlamadan youtube’a girebilmek için smart tv olması gerekir. Uygulamaları rahatça açabilmesi için işlemcisinin güçlü olması gerekiyor.

7) Portlar: Ekranı başka cihazlara bağlayabilmek için farklı bağlantı seçenekleri olmalıdır. Örneğin HDMI, DP, USB, VGA, kulaklık, uydu gibi girişler arka kısımda bulunmalıdır. Televizyonu bilgisayar monitörü olarak kullanmak için VGA ve HDMI girişi kullanırsınız, indirdiğiniz filmi USB bellek takıp izlersiniz. Sessiz izlemek istiyorsanız kulaklık takarsınız.

8) Ses: Televizyonda aranması gereken önemli özelliklerden biri de ses kalitesidir. Tv ses kalitesi dahili hoparlörün nasıl konumlandığına ve bas seslerin duyulması için subwoofer hoparlörün bulunmasına bağlıdır. Hoparlor konumu arkadaysa, yönü de duvara yada aşağı bakıyorsa sesi daha çok açmanız gerekir. Hoparlor öne bakıyorsa sesi daha iyi duyarsınız. Genelde 2 adet hoparlor bulunur ve 2.0 olarak ifade edilir. 2.1 ise subwoofer bass özelliği de var demektir.

9) Arka aydınlatma: Görüntüdeki rengin duvara led ışıklarla yansıtılması özelliğidir. Özellikle akşamları film izlerken daha etkili görüntü oluşturur. Bir orman sahnesinde televizyonun arkasındaki led ampuller yeşil renk alarak, bir deniz sahnesinde mavi renk alarak daha büyük ekran hissiyatı verir.

10) Bütçe: 4k tv fiyatları, FHD televizyon fiyatlarına göre biraz daha pahalıdır. Ancak farklı markaların ürünleri bütçenize uygun olabilir. Fiyatı yüksek diyerek düşük özellik aramak yerine aynı özelliklerin olduğu alternatif markalar aranabilir. Uygun fiyatlı 4K tv almak isteyenler için yerli ve yabancı üretim markalarına yer verdik. Ucuzdan pahalıya doğru sıraladığımız farklı boyuttaki televizyonlardan ihtiyacınıza ve bütçenize uygun olanı seçebilirsiniz.43 inç 4K televizyon önerisi

43 inç 109 ekran televizyonlar oturma odası ve ofis için uygun boyuttur.

#Vestel 43 inç

Vestel 43 inç
Model Vestel 43UA9600
Menşei Manisa / TÜRKİYE
Boyut 43 İnç 109 cm
Ekran Led panel, 4K, 60 Hz, HDR10
Ses gücü 2 adet 10W hoparlor, Dolby Vision
Bağlantılar Wifi, Ethernet, 2 USB, 4 HDMI, VGA, AV, Kulaklık, Uydu
İşletim Sistemi Android, GooglePlay var
Güç tüketimi 54 Watt, yıllık 78 kWh
Fiyat Ortalaması 4.200 TL
Satış sayfasına git Gittigidiyor.com


#Arçelik 43 inç

arçelik 43 inç 4k televizyon
Model Arçelik A43 B880 B
Menşei Tekirdağ/TÜRKİYE
Boyut 43 inç 109 cm
Ekran LED panel, HDR 10, 50 Hz
Ses gücü 2 adet 10W hoparlor
Bağlantılar 3 HDMI, 2 USB, Ethernet, kulaklık, dahili uydu, wifi
İşletim Sistemi Android TV 9.0, uygulama yükleniyor
Güç tüketimi HDR 79 Watt, SDR 59 Watt, Bin saatte 65 kWh
Fiyat Ortalaması 4.800 TL
Satış sayfasına git Gittigidiyor.com

Arçelik 8 serisi 4K televizyon, 2021 yılının çok satan modeli. 3 yıl garanti sunuyor ve Arçelik yetkili servisi kurulum yapıyor. Dolby Digital ses özelliğiyle stereo hoparlor deneyimi yaşatıyor. İzleyiciye dönük öne bakan hoparlorler sesi fazla yükseltmeden duyabilmeyi sağlıyor.

Android olması hasebiyle GooglePlay'dan uygulama indirme özelliği mevcut. Netflix, youtube, prime video, tv plus gibi uygulamalar önyüklü geliyor ve kumandasında kısayol tuşu bulunuyor. Android TV olmasının diğer artısı GooglePlay'dan oyun indirebilmek ve USB girişine oyun kolu bağlayıp dev ekranda oyun oynayabilmek.

Arçelik android tv uygulaması ile telefonu kumanda olarak kullanmak mümkün. Ayrıca USB ile webcam bağlayıp Google duo uygulamasını indirip dev ekranda görüntülü sohbet yapılabilir. 4 çekirdekli işlemcisi hızlı kullanım sağlıyor.50 inç 4K televizyon önerisi

50 inç 127 ekran televizyonlar oturma odası için uygun boyuttur.

#Onvo 50 inç

onvo tv
Model Onvo OV50351
Menşei İstanbul/TÜRKİYE
Boyut 50 inç 128 cm
Ekran Led panel, 4K çözünürlük, 60 Hz, HDR10
Ses gücü 2 adet 8W hoparlor
Bağlantılar Wifi, Ethernet, 2 USB, 3 HDMI, VGA, AV, kulaklık, uydu
İşletim Sistemi Android 9.0
Güç tüketimi 91W, bin saatte 133 kWh
Fiyat 3.300 TL
Satış Sayfasına git Gittigidiyor.com

Yerli üretim olan Onvo televizyon, uygun fiyatlı 4K tv almak isteyenlere hitap ediyor. Youtube, Netflix gibi popüler uygulamalar önyüklü geliyor. Yeni uygulama indirmek için "uygulama mağazası" bölümünden veya USB belleğin içine .apk dosyası atıp yükleniyor. Bağlantı seçenekleri de gayet zengin olan Onvo 50 inç 4K televizyonun panel bağlantıları da fazla olduğundan ısınmadan çalışıyor.

#TCL 50 inç

TCL 50 inç
Model TCL 50P615
Menşei Huizhou/ÇİN
Boyut 50 inç 127 cm
Ekran Led panel, HDR 10, 50 Hz
Ses gücü 2 adet 8W hoparlor
Bağlantılar 2 USB, 3 HDMI, ethernet, kulaklık, uydu, wifi
İşletim Sistemi Android 9.0, uygulama yükleniyor
Güç tüketimi 73W, bin saatte 99 kWh
Fiyat 5.700 TL
Satış Sayfası Gittigidiyor.com


#Samsung 50 inç

samsung 50 inç
Model SAMSUNG 50TU7000
Menşei Tekirdağ / TÜRKİYE
Boyut 50 inç 127 ekran
Ekran Led panel, HDR 10, 50 Hz
Ses gücü 2 adet 10W hoparlor
Bağlantılar 1 USB, 2 HDMI, ethernet, uydu, wifi
İşletim Sistemi Tizen, uygulama indirme var
Güç tüketimi 91 W, bin saatte 126 kWh
Fiyat 5.800 TL
Satış Sayfası Gittigidiyor.com


#LG 50 inç

LG 50 inç
Model LG 50Up77006Lb
Menşei Seul / Güney Kore
Boyut 50 inç 127 ekran
Ekran Led panel, HDR 10, 50 Hz
Ses gücü 2 adet 10W hoparlor
Bağlantılar 1 USB, 2 HDMI, Ethernet, uydu, wifi
İşletim Sistemi webOS 6.0, uygulama yükleme var
Güç tüketimi SDR bin saatte 68 kWh, HDR bin saatte 88 kWh
Fiyat 6.500 TL
Satış Sayfası Gittigidiyor.com
55 inç 4K televizyon önerisi

55 inç 139 ekran televizyonlar salon için uygun boyuttur ve çok tercih edilir.

#Awox 55 inç

awox 50 inç
Model Awox B205500S
Menşei Çerkezköy / Türkiye
Boyut 55 inç 139 cm
Ekran Led panel, 50 Hz
Ses gücü 2 adet 8W hoparlor
Bağlantılar 1 USB, 2 HDMI, Ethernet,VGA, wifi, uydu
İşletim Sistemi Android 9.0, uygulama yükleniyor
Güç tüketimi A+
Fiyat 3.800 TL
Satış Sayfası Gittigidiyor.com


#Onvo 55 inç

onvo 55 inç tv
Model Onvo OV55350
Boyut 55 inç 139 cm
Ekran Led panel, 4K, 60 Hz, HDR 10
Ses gücü 2 adet 8W hoparlor
Bağlantılar Wifi, 2 USB, 3 HDMI, VGA, AV, Kulaklık, uydu
İşletim Sistemi Android 9.0, uygulama yükleme var
Güç tüketimi 91W
Fiyat 4.000 TL
Satış Sayfası Gittigidiyor.com


#Vestel 55 inç

vestel 55 inç
Model Vestel 55UA9600
Boyut 55 inç 139 cm
Ekran Led panel, HDR10, Dolby Vision, 50 Hz
Ses gücü 2 adet 10W hoparlor
Bağlantılar 2 USB, 4 HDMI, ethernet, wifi, uydu, kulaklık, vga
İşletim Sistemi Android 9, uygulama indirme var
Güç tüketimi 86 Watt, bin saatte 125 kWh
Fiyat 4.900 TL
Satış Sayfası Gittigidiyor.com


#Grundig 55 inç

Grundig 55 inç
Model Grundig 55 GFU 7900 A
Boyut 55 inç 139 ekran
Ekran Led panel, HDR10, 50 Hz
Ses gücü 2 adet 10W hoparlor
Bağlantılar 2 USB, 3 HDMI, Ethernet, wifi, Kulaklık, uydu
İşletim Sistemi Android 9, uygulama indirme var
Güç tüketimi SDR bin saatte 77 kWh, HDR bin saatte 107 kWh
Fiyat 6.100 TL
Satış Sayfası Gittigidiyor.com


#Samsung 55 inç

samsung 55 inç
Model Samsung UE 55TU7000
Boyut 55 inç 139 cm
Ekran Led panel, HDR10, 50 Hz
Ses gücü 2 adet 10W hoparlor
Bağlantılar 1 USB, 2 HDMI, ethernet, wifi, uydu
İşletim Sistemi Tizen, uygulama indirme var
Güç tüketimi 84 W, bin saatte 117 kWh
Fiyat 6.800 TL
Satış Sayfası Gittigidiyor.com


#TCL 55 inç

TCL 55 inç
Model TCL 55P615
Boyut 55 inç 139 cm
Ekran Led panel, HDR10, 50 Hz
Ses gücü 2 adet 8W hoparlor
Bağlantılar 2 USB, 3 HDMI, Ethernet, Wifi, Kulaklık, uydu
İşletim Sistemi Android 9.0, uygulama yükleme var
Güç tüketimi 87 W, bin saatte 108 kWh
Fiyat 6.300 TL
Satış Sayfası Gittigidiyor.com


#LG 55 inç

LG 55 inç
Model LG 55NANO756PA
Boyut 55 inç 139 cm
Ekran Led panel, HDR10, Dolby Vision, 60 Hz
Ses gücü 2 adet 10W hoparlor
Bağlantılar 2 USB, 3 HDMI, ethernet wifi, uydu
İşletim Sistemi webOS 6.0, uygulama yükleme var
Güç tüketimi SDR bin saatte 95 kWh, HDR bin saatte 126 kWh
Fiyat 7.900 TL
Satış Sayfası Gittigidiyor.com
65 inç 4K televizyon önerisi

65 inç 165 ekran televizyonlar salon için uygun boyuttur.

#Onvo 65 inç

Model
Boyut 65 inç 165 cm
Ekran Led panel, 4K, 60 Hz, HDR10
Ses gücü 2 adet 8W hoparlor
Bağlantılar Wifi, 2 USB, 3 HDMI, VGA, AV, Kulaklık, Uydu
İşletim Sistemi Android 9.0, uygulama indirma var
Güç tüketimi 177 W, bin saatte 258 kWh
Fiyat 5.150 TL
Satış Sayfası Gittigidiyor.com


#Grundig 65 inç

vestel 65 in
Model Grundig 65Gfu7900
Boyut 65 inç 165 cm
Ekran Led panel, HDR10, 50 Hz
Ses gücü 2 adet 10W hoparlor
Bağlantılar 2 USB, 3 HDMI, ethernet, wifi, kulaklık, uydu
İşletim Sistemi Android 9, uygulama indirme var
Güç tüketimi SDR bin saatte 100 kWh, HDR bin saatte 130 kWh
Fiyat 7.600 TL
Satış Sayfası Gittigidiyor.com


#TCL 65 inç

TCL 65 inç
Model TCL 65P615
Boyut 65 inç 165 cm
Ekran Led panel, HDR10, 50 Hz
Ses gücü 2 adet 8W hoparlor
Bağlantılar 2 USB, 3 HDMI, Ethernet, wifi, Kulaklık, uydu
İşletim Sistemi Android 9, uygulama indirme var
Güç tüketimi 120 W, bin saatte 128 kWh
Fiyat 8.100 TL
Satış Sayfası Gittigidiyor.com


#Samsung 65 inç

samsung 65 inç
Model Samsung 65TU8000
Boyut 65 inç 165 cm
Ekran Led panel, HDR10, 50 Hz
Ses gücü 2 adet 10W hoparlor
Bağlantılar 2 USB, 3 HDMI, Ethernet, wifi, uydu
İşletim Sistemi Tizen, uygulama indirme var
Güç tüketimi 116 W, bin saatte 161 kWh
Fiyat 8.800 TL
Satış Sayfası Gittigidiyor.com


4K televizyon tavsiyeleri yazımızın sonuna geldik. Burada önerdiğimiz 2020 ve 2021 model televizyonlar çok satan ve kullanıcı memnuniyeti sağlayan ürünlerdir. Bütçenize göre ve ihtiyacınıza göre seçim yapabilirsiniz.

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Yorumlar konuyla ilgili olmalıdır, deneyim ve yapıcı eleştiri içerebilir.

Cihazo tavsiye bloğu

Cihazo tavsiye bloğu

Benzer yayınlar