Ads Area

Televizyon alırken nelere dikkat edilmeli?

televizyon izlemek
Televizyonlar evimizin ihtiyaç ve dekorlarından birisi. Odamıza yada salonumuza yakışacak ince ekran bir televizyon alarak; dizi, film, tv programları, maçlar, haberler, belgeseller, konserler keyifle izlenebilir. Hatta internete bağlanıp sörf yapılabilir, popüler uygulamalar kullanılabilir. Günümüzde televizyonlar hem incelik hem görüntü kalitesi hem de büyüklük bakımından farklı kategorilere ayrıldı ve her ihtiyaca uygun modeller üretildi. Örneğin belgesel ve film izlerken ufak detayları bile görebilmek için 4K TV'ler üretildi, piksel aydınlatması yapılarak daha net ve geniş açılı görüntü sunan ekranlar geliştirildi. Şimdi televizyon nasıl seçilir, en iyi televizyon hangisi, televizyon alırken nelere dikkat etmeli gibi soruları yanıtlayacağız.

Televizyon alırken dikkat edilmesi gerekenler!


1- Boyutu

ekran boyutu
Televizyonun boyutu kullanılan mekana göre değişecektir. Mutfağa tv alıyorsanız 30 - 35 inç yeterlidir. Oturma odasına televizyon alıyorsanız 40 inç - 50 inç arası yeterlidir. Lakin büyük bir salona tv alıyorsanız 50 inç - 85 inç gibi boyutlara çıkmalısınız. Tv boyutu ölçülürken sağ üst köşeden sol alt köşeye çaprazlama ölçüm yapılır ve santimetre olarak kaç ekran olduğu bulunur. 1 inç = 2.54 cm etmektedir.

İnç santimetre
30 inç 76.2 cm
35 inç 88.9 cm
40 inç 101.6 cm
45 inç 114.3 cm
50 inç 127 cm
55 inç 139.7 cm
60 inç 152.4 cm
65 inç 165.1 cm
70 inç 177.8 cm
75 inç 190.5 cm
80 inç 203.2 cm
85 inç 215.9 cm


2- Çözünürlük ve piksel

çözünürlük
TV çözünürlüğü HD, FHD, QHD, UHD olabilir. Günümüzde FHD (1920 x 1080) standart olsa da artık yeni standart UHD (3840 x 2160) olacaktır. Çözünürlük, ekrana kaç tane piksel sığdığını belirtmek için kullanılır. Örneğin FHD çözünürlüğünde 1920 x 1080 = 2.073.600 tane küçük piksel bulunur. 4K UHD çözünürlük ise 3840 x 2160 = 8.294.400 piksel bulunur yani tam dört katı fazla piksel barındırıyor. Bunun ötesinde 8K çözünürlük bile çıkmıştır lakin ne tv yayınları buna uygundur nede halkın alabileceği fiyat seviyesindedir. Pikseller küçük kare noktacıklardır. Hücrelerimizin bedenimizi oluşturması gibi pikseller de görüntüyü oluşturur. Bu pikseller ne kadar fazla olursa görüntü o kadar ayrıntılı olacak ve sivilcenin ucundaki beyaz nokta bile görünecektir.

3- Panel

led panel
Aydınlatma teknolojisi olan paneller; LCD (sıvı kristal ekran) ve LED (ışık yayan diyot) olarak karşımıza çıkar. LCD panellerin arkasında alt alta dizilmiş incecik florasan ampuller vardır. LED panel arkasında yatay veya dikey döşenmiş led ampuller vardır. Bu ampullerin verdiği ışığı ekrana eşit şekilde yaymak için üzerine yağlı kağıt benzeri katmanlar konulur, onun üzerinede siyah cam eklenir. LED paneller daha iyi görüntü kalitesi sunar ve artık standart olmuştur. LED aydınlatmalı diğer panel ise samsung tarafından geliştirilen QLED (Quantum Dot) panellerdir. Qled panel daha yüksek nit parlaklığına çıkabilir, gündüz kullanımda avantajlıdır, ayrıca piksel yanmasına karşı dayanıklıdır.

Arka aydınlatmalı olmayan, kendi pikselini aydınlatan ve daha ince olan OLED (Organik ışık yayan diyot) panel ise LG tarafından geliştirilmiştir. Oled paneller keskin görüntüler sunar ve siyahlar daha siyahtır lakin piksel yanması denilen sorunla karşılaştırır. Piksel yanması bir bölgedeki renk kaybıdır, aynı renkteki görüntünün ekranda fazla beklemesi sebebiyle oluşur. Örneğin kanalların logosu aynı renktedir ve hep aynı yerde beklediği için o bölgedeki piksellerin ölmesine sebep olabilir. Bu yüzden OLED paneller kullanım ömrü ve kullanıcı memnuniyeti açısından geride kalmıştır lakin ileride bu sorunu çözeceklerini umud ediyoruz.

4- Yenileme hızı

Monitorde ve televizyonda önemli özellikelrden birisi de ekran tazeleme hızıdır. Görüntünün saniyede kaç kere yenilendiğini belirtmek içni hertz yani Hz ifadesi kullanılır. Standart olarak 60 Hz kullanılsa da yeni standart 120 Hz yada 144 Hz olmuştur. Ekran yenileme hızı, izlenen filmde yada maçta hayalet görüntü oluşmaması için önemlidir. Hayalet görüntüyü anlamak için hızla giden bir topun arkasında yıldız kayması gibi gölge bıraktığını düşünelim. İşte bu gölgenin oluşmaması için Hz değeri 100 ve üzerinde olmalıdır.

5- HDR

Yüksek dinamik aralık anlamına gelen HDR; bir görüntünün aydınlık, karanlık ve normal pozlanmış halinin üst üste bindirilip ideal ortalamasını alarak oluşturulur. Kamerada önemli olan HDR, televizyonda olursa daha doygun renkler sunar, görüntü ışık dengesini ayarlar.

6- Smart özelliği

Akıllı anlamına gelen smart tv'ler ile internette gezinebilir, uygulamalar ile işlem yapabilirsiniz. Akıllı tvlerde youtube ve netflix gibi uygulamalar standart olarak geliyor. Tabi bunları hızlı çalıştırması için işlemcisi güçlü ve çekirdek sayısı fazla olması gerekiyor.

7- Bağlantılar

Televizyonu başka cihazlara bağlamak için HDMI, DP, USB gibi çıkışlar olmalıdır. Yeri geldiğinde televizyonu bilgisayar monitorune çevirmek ve arkadaşlarınızla dev ekranda oyun keyfi yaşamak için bağlantı seçenekleri önemlidir. Daha hızlı görüntü aktarımı DP (Display Port) kablo ile mümkündür. USB ile yanınızda taşıdığınız videoları, fotoğrafları, müzikleri televizyona takıp izleyebilirsiniz.

8- Hoparlor

Televizyon alırken dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan biri dahili hoparlor özelliğidir. Televizyonda mevcut olan dahili hoparlor sayesinde ses sistemi almaya gerek kalmaz ancak sinema keyfi yaşamak istiyorsanız 2+1 yada 5+1 gibi ses sistemleri daha iyidir. Tv'de mevcut olan dahili hoparlorde bas sesleri vermek için subwoofer hoparloru de olmalıdır. Müzik dinlerken, film izlerken subwoofer bas hoparlor farkı belli olacaktır. Ayrıca hoparlor yerleşimi de önemlidir, hoparlorler size doğru bakmalıdır ki düşük sesle bile rahat izleyebilir, arka duvara yada yanlara bakarsa duyabilmek için sesi çok açmanız gerekir.

9- Fiyat

Televizyon alırken beğendiğiniz modelin fiyatı bütçenizin fiyat aralığında değilse, günümüzün standart sayılan özelliklerine yönelebilirsiniz. Günümüz standartı: çözünürlükte FHD, Panelde LED olmuştur. Yeni standart ise: UHD çözünürlük, LEd yada Qled panel olabilir. Bu iki standarttan birini bütçenize göre tercih edebilirsiniz. Aynı özelliklere sahip farklı markalara bakmayı da unutmamak gerek.

10- Prestij

Ne kadar gizlense de teknoloji saygınlık kazandıran etkenlerden biridir. Evinize gelen misafirler; koltuk takımına, halıya, duvar desenine, sehpadaki vazonun rengine baktığı kadar televizyonun kalitesine de bakarlar. Evinizdeki elektronik cihazlar ne kadar yüksek özelliklere sahipse insanların size bakış açıları da değişir ve prestij kazandırır. Bu yüzden almışken herşeyin en iyisini almak, en iyisini alırken de fiyat performans aramak gerekiyor. Televizyon alırken de ileriye dönük yatırım yapmış oluruz ve yıllarca kullanırız. Evimize gelen misafirler bu televizyonla muhatap olurlar. Eğer evinizde tüplü televizyon varsa insanlar babaanne ve dedelerinin evine gelmiş gibi hissedeceklerdir. Bu yüzden eşyalar çağa uygun olarak 10 yılda bir yenilenmelidir.

Evinizi sinemaya çevirip hem ailenize hem misafirlerinize seyir keyfi yaşatmak için yeni teknolojiler içeren bir tv almalısınız. Burada bahsettiğimiz özelliklere sahip olan ve prestij kazandıran tv modellerini 4K tv tavsiyeleri yazımızdan inceleyebilirsiniz. Uzun ömürlü ve kullanıcı memnuniyeti sunan modelleri listeliyoruz.

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Yorumlar konuyla ilgili olmalıdır, deneyim ve yapıcı eleştiri içerebilir.

Cihazo tavsiye bloğu

Cihazo tavsiye bloğu

Benzer yayınlar